2009. május 29., péntek

Letöltés és / vagy vásárlás


Sokan úgy vélik, hogy a letöltések és az internet jelentős bevételektől fosztja meg a filmipart. Ez általánosságba igaz is, de én úgy vélem, hogy ez az animék esetében nem feltétlen igaz. Gondoljunk csak bele kb. 10 éve amikor még csak a Sailor Moont és a Dragon Ballt ismertük hányan tudtak az animék létezéséről? Nem volt ez olyan elterjedt dolog, mint manapság. Kb. az internetes tartalmak növekedésével és elterjedtségével párhuzamba ismerhettük meg mi magyarok is jobban a témát. Elsősorban amikor a kedvenceinknek néztünk utána, és a többi már jött magától. Egyre több leíró és kedvcsináló oldal készült, és letöltő is persze. Mivel az interneten, és letöltésen keresztül lehet(ett) a leginkább megismerni a témát sokan ezt csinálták/ják. Mert sokáig csak kevés, és nem feltétlen az ízlésünknek megfelelő animét játszottak, bár ez még manapság is probléma szerintem. Gondolok itt a Pokémonra és a Yu-gi-ohra(, annak ellenére hogy én jól el voltam velük : - ) ).

Aztán nőttek az igények és lett egy animés TV csatornánk. Persze ez még az aktualitások figyelésétől nem tántorít el senkit. Arról nem is beszélve, hogy a letöltés ingyen van, és akkor nézem meg, amikor időm van rá, és nem a csatornához kell igazodnom. Viszont attól még, hogy letöltök valamit nem azt jelenti, hogy nem fogom megvenni eredetiben is, ha kiadják. Miután megnéztem, és megtetszett, és elérhető is, akkor valószínű, hogy megveszem DVD-n, vagy (hogy ne csak az animékről beszéljünk,) megveszem a mangát, mert azért az egy minőség. Engem egyedül az idegesít, hogy egy DVD-re nagyon kevés részt tesznek rá, és nincs annyi pénzem, hogy mindent meg tudjak venni eredetiben, ezért … Tudom, hogy stúdiók vagy kiadók által meg van kötve, hány rész mehet egy DVD-re, de talán pont ez az, ami visszafogja a vásárlók kezét. Mert ha valamit úgyse tudok megvenni végig, miért kezdjem el?

Tudok olyan írókról, akik a könyveiket a megjelenés időpontjában felteszik a netre, hogy nyugodtan az olvashassa, aki akarja, és ez ténylegesen megnöveli a könyveik forgalmát. A könyvesboltok eladói is tudják, hogy a lapozgatás eredményezi a vásárlást. Akkor mi itt a probléma? (Tudom, erre mit mondanának sokan: a pénz, a pénz, a pénz)

3 megjegyzés:

  1. Tény, hogy az internet nélkül közel sem tartana ott az anime –és mangaipar, ahol manapság. A magam részéről új gondolom, nincs semmi baj egy bizonyos hozzáállásig: én pl. a kedvenceimet eredetiben is beszerzem ha tehetem, mert jó érzés, hogy azokat, amiket szeretek igényes kiadásban tudhatom a polcomon. Viszont mindent megvenni lehetetlen, már csak a helyi viszonyokból kiindulva: van, ami egyáltalán nem is kapható meg egy adott piacon, vagy csak nagyon nehezen szerezhető be, így ebben az esetben jóformán nem is esik el a jogtulaj pénztől, mert a kérdéses animét, mangát nem is lehet máshonnan beszerezni, csak letöltés útján. ( Nem is beszélve a különleges sorozatokról, amik olyan rétegcuccnak számítanak, hogy Japánon kívül nem is éri meg kiadni.) Persze az is tény, hogy rengeteg ember nem szerzi be eredetiben a dolgokat, még ha ezt meg is tehetné, sőt, fórumokon nagy hangosan hirdeti is ennek tényét (pedig megtehetnék, hogy legálisan áldoznak a hobbijukra. – Nálam a fanság valahol itt kezdődik, nem a hatalmas pofánál, egónál, japán szinkronnál, vagy a megnézett animék számánál :3)
    A kérdés elég bonyolult, úgy gondolom, egyik tábornak sincs igazán igaza. Ha már a kiadók, stúdiók folyton a pénzre hivatkoznak, szvsz a fan is megteheti, hogy saját pénztárcájához igazítsa kiadásait. :P Amúgy az illegális terjesztés is hozhat pénzt: lehet, hogy a letöltött animéből később megrendeljük a kedvenc szereplőnk szobrát, vagy más cuccot, amit nem lehet letölteni.
    Az egész kérdés a gazdasági válságban mérhető le jól: ez persze az említett iparágakat is érinti, és ha annyit panaszkodnak a kiesésen, azt jelenti, hogy azért vannak olyan emberek, akik, amíg megtehetik, áldoznak hobbijukra.

    VálaszTörlés
  2. Teljesen igazad van. Most, amikor az ember meggondolja, mire ad ki pénzt, inkább megveszem a kedvenc mangámat/filmemet, mint egy olyat, amiről halványlila gőzöm sincs, hogy mi. A reklám mindig növeli a forgalmat, és a net a legjobb reklám.

    VálaszTörlés
  3. ...és én tökéletesen egyetértek veled. Főleg a könyvek esetében, mert én például pusztán borító alapján nem fogok megvenni egyet. Csak abban az esetben, ha olvastam belőle részleteket minimum, vagy megbízható forrásból tudom, hogy az tényleg annyira jó, hogy nem érdemes kihagyni.

    Az animék esetében majdnem ugyanez a helyzet. Töltöm az animéket, mert:
    1. Magyarországon keveset vetítenek.
    2. Ha ki is adják a DVD-ket, akkor kevés részt sok pénzért alapon adják, tehát egyszerűen nem éri meg a pénzt.
    A japánon kívül történő internetes letöltések miatt pedig még ha jól tudom, egy japán stúdió sem pattogott, szóval ez őket igazán nem zavarja.
    Mi nekik akkor sem termelünk bevételt, ha megvesszük a nálunk kiadott DVD-iket, szóval nem hiszem, hogy ez bármiféleképpen zavarná őket.
    Ez is csak egyedül a magyar kiadókat bántja.

    VálaszTörlés